Terapia zaburzeń zachowań zwierząt towarzyszących
Czym jest?
Terapia zaburzeń zachowań zwierząt towarzyszących pomaga wyeliminować problemowe zachowania, które są uciążliwe dla opiekunów i często stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierzęcia. Agresja, lęk, nadpobudliwość, nadmierne szczekanie, niszczenie, brudzenie w domu, zaburzenia łaknienia, zachowania nietypowe, obsesyjne, samookaleczenia, depresja – to tylko niektóre zaburzenia zachowań spotykane u czworonogów. Należy rozróżnić zaburzenia zachowań od zachowań które wynikają z braku szkolenia zwierzęcia np. ciągnięcie na smyczy, niereagowanie na przywołanie czy wskakiwanie na tapczan. Przyczyny zaburzeń są najczęściej bardzo złożone. Mogą wynikać z nieprawidłowej socjalizacji szczeniąt, niestety w dużej mierze bagatelizowanej przez opiekunów a nawet hodowców, traumatycznych doświadczeń w przeszłości, lęku, choroby . Zdarza się również tak, że naturalne zachowania dla zwierząt w krótkim czasie stają się zachowaniami problemowymi dla człowieka.
Dzieje się tak, gdy zwierzę przejawia je w niewłaściwym miejscu, formie i intensywności. Ignorowanie niektórych zachowań może nie być skuteczne gdyż nie pozbawia zwierzęcia korzyści z ich prezentowania .W takich sytuacjach pomoc behawiorysty jest nieodzowna. Pomogę ustalić przyczyny i zaproponuje odpowiedni program działań mający na celu usunięcie problemowych zachowań. Pierwszym krokiem powinno być wykluczenie medycznego podłoża zaburzeń poprzez badanie kliniczne i wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych przeprowadzonych przez lekarza weterynarii. Dalszym krokiem, przeanalizowanie całokształtu funkcjonowania czworonoga czyli jego emocje, wcześniejsze doświadczenia, relacje z domownikami, warunki w jakich żyje, sposoby komunikacji, właściwości rasy, stan zdrowia, dieta i sposób odżywienia.
Jak wygląda przeprowadzona przez nas konsultacja ?
- Wywiad z opiekunem zwierzęcia – zebrania szczegółowych informacji o zgłaszanym problemie, poznaniu wcześniejszych doświadczeń, omówieniu relacji z domownikami i innymi zwierzętami, poznaniu schematu dnia codziennego, poznaniu sposobu funkcjonowania w domu i środowisku zewnętrznym, uzyskaniu informacji na temat sposobu odżywiania. Pierwsza konsultacja trwa nie dłużej niż 1,5-2 h i zawsze odbywa się w naturalnym dla zwierzaka otoczeniu, gdzie czuje się swobodnie czyli w domu bądź w okolicy na spacerze.
- Określenie problemu – po zebraniu niezbędnych informacji następuje zdefiniowanie problemu i omówienie prawdopodobnych mechanizmów i przyczyn wywołujących zaburzenie zachowania.
- Pisemna propozycja programu działań behawioralnych, mająca na celu rozwiązanie problemu poprzez modyfikowanie niepożądanych zachowań.
W trakcie wdrażania programu terapii pozostajemy w kontakcie telefonicznym lub mailowym w celu ułatwienia obserwacji postępów. O konieczności dalszych konsultacji decydujemy indywidualnie razem z opiekunem w trakcie terapii, jednak wskazane jest co najmniej jedno spotkanie podsumowujące pozwalające na wprowadzenie modyfikacji i ustalenie programu działań na przyszłość. Im dłużej zwierzę prezentuje określone zachowanie tym trudniej będzie je od tego zachowania odwieść. Im szybciej zaczniemy pracę ze zwierzęciem tym szybciej zobaczymy efekty.
KOSZTY:
Koszt pierwszej konsultacji dotyczącej problemów psich (2 h) – 220 zł
Koszt pierwszej konsultacji dotyczącej problemów kocich (1,5 h) – 160 zł
Kolejne spotkanie (kontynuacja terapii) – 150 zł
Koszt konsultacji online (1 h) – 130 zł
Niektóre sprawy takie jak np. pomoc w wyborze odpowiedniego psa dla danej rodziny, wybór szczeniaka mogą zostać omówione podczas konsultacji online.
Istnieje możliwość dojazdu do innego miasta, w celu ustalenia oferty, prosimy o kontakt.
Zapraszamy do kontaktu